jesteś na: Strona glownaArtykuły o konkursachLaureaci tematycznego konkursu historycznego

Laureaci tematycznego konkursu historycznego

Laureaci tematycznego konkursu historycznego

 

Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat osiągają sukcesy w tematycznych konkursach z historii, zajmując w nich najwyższe miejsca jako finaliści i laureaci.

Filip Jankowski z klasy 3 gimnazjum i Dawid Waligóra z klasy 8a szkoły podstawowej - to tegoroczni laureaci konkursu historycznego „Umarli, abyśmy mogli żyć wolni. Miejsce Lwowa i jego obrońców w walce o niepodległość Polski”. Warto tutaj podkreślić, iż Filip Jankowski w poprzednich latach w tematycznych konkursach historycznych dwukrotnie zdobył tytuł finalisty.

Uczniowie na dodatkowych lekcjach przygotowywali się do testu, który- zwłaszcza w gimnazjum - wykraczał poza podstawę programową. Po zakwalifikowaniu się do etapu rejonowego rozpoczęły się poszukiwania bohaterów tego okresu historycznego celem napisania pracy. Ukierunkowani i nadzorowani przez nauczyciela historii napisali prace oparte na źródłach historycznych.

Filip Jankowski jest autorem pracy „Antoś Petrykiewicz- najmłodszy kawaler Virtuti Militari ”, a Dawid Waligóra „Jurek Bitschan – młody i dzielny obrońca Lwowa”. Prace oceniane były przez dwie komisje historyków - sądecką i krakowską i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.

20 marca 2019 roku uczniowie prezentowali swoje prace przed Komisją Wojewódzką w Krakowie, gdzie uzasadniali wybór tematu, przedstawiali treść pracy, wnioski, dokonując analizy i oceny zebranego materiału źródłowego i odpowiadali na pytania dotyczące pracy. Przedmiotem oceny Komisji Wojewódzkiej były wyłącznie udzielane przez uczniów odpowiedzi, oceniane wg kryteriów regulaminu konkursowego.

Laureaci wraz z rodzicami i nauczycielem –opiekunem naukowym - wezmą udział w uroczystej gali wręczenia nagród w dniu 17 maja 2019 roku w Centrum Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Krakowie.

 

Opiekun naukowy

 Elżbieta Kosiba