jesteś na: Strona glownaProgramy, akcje, projekty15 października - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

 

Coraz częściej w naszym najbliższym otoczeniu ktoś choruje na nowotwór… nie wiemy jak takiej osobie pomóc, co zrobić. Październik to miesiąc poświęcony tym trudnym tematom.  Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi jest okazją, aby przypominać i uświadamiać  jak zapobiegać występowaniu nowotworów piersi oraz o olbrzymim znaczeniu wykonywania badań przesiewowych i profilaktycznych.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie wykrywanych jest ponad 16 tysięcy nowych  przypadków raka piersi u kobiet w Polsce oraz ponad 100 wśród mężczyzn. Co piąta kobieta, lecząca się onkologicznie choruje na raka piersi (ponad 20%).

Znakiem rozpoznawczym kampanii na rzecz Walki z Rakiem Piersi jest różowa wstążka. Często znani, wpływowi ludzie promują profilaktykę i zapobieganie zachorowaniom w telewizji, internecie czy na łamach gazet. Dla naszej społeczności to również temat ważny, o którym trzeba mówić głośno.

Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, poświecona tej tematyce. Uczniowie klas VIII realizując programy edukacyjne pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty „Wybierz życie – pierwszy krok” dotyczący profilaktyki raka oraz Krajowy program zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS w ciągu całego roku szkolnego będą podejmować różne działania, aby uświadomić innym, że profilaktyka to postawa ,aby ustrzec się przed groźnymi cywilizacyjnymi chorobami. A wczesne wykrycie nowotworowych zmian nie musi oznaczać najgorszego.

Pamiętajmy! Lepiej zapobiegać zamiast leczyć…..

 

K. Botwina