jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka klasy III

Wycieczka klasy III

Dnia 11 kwietnia 2014r. uczniowie III klasy gimnazjum wybrali się autokarem do „Duchowej stolicy Polski” – Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze oraz do Oświęcimia, aby zwiedzić jedyne w swoim rodzaju muzeum – obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, obrazujące ogrom cierpienia niewinnych ludzi.

Po pięciogodzinnej podróży byliśmy na miejscu - powitała nas, widoczna już z daleka, jasnogórska wieża. Pierwsze kroki skierowaliśmy ku okazałej kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po krótkiej modlitwie o godzinie szóstej rozpoczęła się msza święta. Nastąpiła podniosła chwila odsłonięcia łaskami słynącego obrazu. Po mszy świętej  odprawiliśmy drogę krzyżową na wałach Jasnej Góry. Po zakupieniu pamiątek z tego niezwykłego miejsca, wyjechaliśmy w kierunku Oświęcimia.

Na miejscu  dostaliśmy słuchawki i odbiorniki i po udzieleniu wskazówek przez przewodnika,  rozpoczęliśmy zwiedzanie byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz. Zobaczyliśmy cele więzienne, m.in. św. o. Maksymiliana Kolbego,  komory gazowe, krematoria oraz budynki sądu gestapo i „ścianę śmierci”.  Potem  udaliśmy się do drugiej części muzeum - do obozu w Brzezince (Birkenau).  Tam z kolei zwiedziliśmy sanitariat więzienny i końskie stajnie zaadaptowane na miejsca do spania. Widzieliśmy  również „Bramę Śmierci”.

 Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.

 

 

Mateusz Garwol klasa III gim.