jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneSpotkanie z Karoliną Bilińską - Jurecką

Spotkanie z Karoliną Bilińską - Jurecką

Spotkanie z Karoliną Bilińską - Jurecką

 

Dnia 16 maja 2016r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią Karoliną Bilińską-Jurecką, na które do kina „Sokół” w Starym Sączu zaprosiła nas Dyrektor  Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu – Pani Maria Sosin. Pani Karolina Bilińska-Jurecka jest autorką dwóch książek – „Dzienniczka Karolinki” oraz „Karolinka w Pitsfordzie”, w których opisuje swoje dzieciństwo, spędzone w obozie dla polskich dzieci w Indiach, a potem w szkole dla emigrantów w Wielkiej Brytanii.

 

Spotkanie z autorką poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Starym Sączu, w którym wykorzystano fragmenty wspomnień.

Historia życia Pani Karoliny, naznaczonego latami tułaczki i osierocenia oraz bardzo bolesnymi wspomnieniami utraty członków najbliższej rodziny, jest odzwierciedleniem wojennej historii wielu polskich rodzin, które rozbiła i rozrzuciła po świecie wojenna zawierucha. Pomimo, że opuściła Polskę jako sześcioletnie dziecko i do tej pory mieszka w Londynie, Pani Bilińska-Jurecka posługuje się piękną polszczyzną i podkreśla swój ogromny patriotyzm. Do wszystkich zwróciła się z apelem, by młodzi ludzie, zawsze, w każdym zakątku świata, jakim się znajdą pielęgnowali swój ojczysty język.

Uczestnictwo w spotkaniu było dla wszystkich cenną lekcją historii i patriotyzmu, a wzruszające wspomnienia ciężkich lat wojny przekazywane przez świadków tych wydarzeń przechowamy w pamięci.

 

Pani Karolino – dziękujemy!

 

Renata Jachimczak

 

W galerii wykorzystano dwie fotografie pochodzące ze strony: http://db.old.doba.pl/?s=subsite&id=14426&mod=7